stary-samochod-czesci

Co zrobić z nieużytkowanym pojazdem?

Każdy kierowca spotkał się z sytuacją, gdzie jego samochód nie nadawał się już do dalszego użytkowania. Niektórzy stracili auto przez kradzież, inni wywieźli je za granice. W tych sytuacjach właściciele muszą dopełnić wszelkich formalności uregulowanych prawnie, aby uniknąć poważnych konsekwencji niedotrzymania tych zasad. Jedną z zasad w sytuacji, gdy nie użytkujemy już jakiegoś pojazdu jest jego wyrejestrowanie. Należy to zrobić, gdy decydujemy się na zezłomowanie auta, gdy zostało ono skradzione, wywozimy je za granice, lub sprzedajemy je na części.

Aby przejść przez proces wyrejestrowania samochodu należy wybrać się do urzędu, gdzie wcześniej dokonaliśmy rejestracji. Należy złożyć kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne (o ile auto nie zostało skradzione), odpowiednie dokumenty potwierdzające posiadanie auta na rzecz działalności gospodarczej, wypis z KRS (jeśli pojazd był użytkowany prywatnie), dokumentację ubezpieczeniową oraz dowód płatności skarbowej na poczet wyrejestrowania auta. W wyjątkowych przypadkach należy złożyć dodatkowe dokumenty. Jest to związane min. z kradzieżą auta. W ów czas oświadczenia o utraceniu pojazdu. Jeśli oddaliśmy pojazd do demontażu, potrzebne jest udokumentowanie o przekazanie samochodu do odpowiedniego punktu. Jeśli nasz pojazd będzie użytkowany za granicą przez innego właściciela musimy udokumentować sprzedaż i zarejestrowanie go w innym kraju, lub odpowiednie dokumenty potwierdzające kasację za granicą.

Zdarzają się sytuacje, gdy nasz pojazd nie jest już zdatny do dalszej eksploatacji, ani do sprzedaży. W takiej sytuacji właściciel ma do wyboru dwie opcje- zezłomowanie auta, lub jego zdekompletowanie. Pierwszym warunkiem, aby poczynić te kroki jest wybranie odpowiedniego, zarejestrowanego i legalnego punktu, świadczącego takie usługi. Jeśli oddamy pojazd do demontażu powinniśmy dostać specjalny dokument potwierdzający proces, przez które przeszedł nasz samochód, tym samym wszystkie dotychczasowe dokumenty, takie jak karta pojazdu, dowód i tablice rejestracyjne itp. zostają unieważnione. Owe oświadczenie zostaje wydane w trzech egzemplarzach- dla byłego właściciela, przedsiębiorcy, który wykonał usługę, oraz urzędu rejestracyjnego. W terminie 30 dni od demontażu samochodu należy złożyć otrzymane oświadczenie w urzędzie, aby informacja, o nieużytkowaniu pojazdu została wpisana w system, wyjaśnia specjalista ze sklepu motoryzacyjnego centercar.pl.

W sytuacji, gdy nie planujemy już użytkowania posiadanego pojazdu należy uważnie przekalkulować, jakie działania będą dla nas najkorzystniejsze. Czasem warto sprzedać auto, aby ktoś inny dał mu nowe życie. Jeśli jednak jest to nieopłacalne, lub ryzykowne należy dostosować się do wymienionych reguł unieważnienia samochodu w rejestrze i odpowiednie jego spożytkowanie. W przeciwnej sytuacji możemy ponieść poważne konsekwencje prawne za niedostosowanie się do konkretnych regulacji prawnych.