Do czego potrzebne są firmy transportowe i logistyczne?

Transport i logistyka to jedna najbardziej dynamicznie rozwijających się branż. Zwłaszcza w Polsce, która ze względu na położenie na trasie ważnych szlaków transportowych, kompetentnych i tanich w porównaniu z zachodnimi pracowników oraz doświadczenie ma dużym firmom europejskim i światowym bardzo wiele do zaoferowania. Dlaczego właściwie transport i logistyka są tak ważne?

Schemat

Towar, zanim trafi na sklepowe półki, musi przejść długą drogę. Najpierw jest projektowany, następnie produkowany w fabryce, potem magazynowany i dopiero wtedy trafia do sklepów. Istnieją co prawda firmy, które zajmują się towarem na każdym spośród wymienionych towarów, stanowią jednak mniejszość – w większości przypadków przewóz spada właśnie na firmy transportowe i logistyczne. Aby firma mogła przewozić towar samodzielnie, musiałaby utrzymać własną flotę aut, co jest nie tylko ogromnym wydatkiem, który zwraca się wyłącznie w przypadku producentów działających na bardzo dużą skalę, ale również problemem – trzeba ubezpieczyć i serwisować samochody, zatrudnić i nadzorować kierowców oraz na bieżąco koordynować wszystko, co się z przewożonym towarem dzieje. W tym celu niezbędne jest utworzenie licznych etatów, zakup odpowiedniej technologii (np. monitoring GPS) i wiele innych rzeczy.

Zalety

Najważniejszym atutem firm transportowych i logistycznych, w którym przeważają one nad własną flotą tirów, jest doświadczenie. Każde z takich przedsiębiorstw obsługuje większą ilość klientów, a to oznacza, że sytuacje, które zdarzają się na drodze, nie są dla nich zaskoczeniem i że wiedzą co robić nawet w obliczu najbardziej wymagających okoliczności. Ponadto zatrudnienie firmy transportowej lub logistycznej jest dla producenta rozwiązaniem bardzo wygodnym – podczas wykonywania frachtu to właśnie na przewoźniku spoczywa odpowiedzialność za towar. Nawet, jeśli ulegnie uszkodzeniu, klient ma prawo oczekiwać rekompensaty z ubezpieczenia lub środków własnych przewoźnika. W ten sposób nie ryzykuje poniesieniem dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów. Co ważne – firmy transportowe i logistyczne często działają na skalę międzynarodową, znają obowiązujące w innych państwach przepisy, a zatrudniani przez nie kierowcy wiedzą w jaki sposób poruszać się po tamtejszych drogach. Wszystkie problemy, jakie firma wchodząca na obcy rynek musiałaby rozwiązać samodzielnie gdyby korzystała z własnej floty, zostają załatwione przez logistyków i transportowców.

Perspektywy

W najbliższych latach możemy się spodziewać tego, że coraz większą rolę w transporcie towarów odegrają małe samochody dostawcze i firmy kurierskie. Będzie to oznaczało, że towar częściej będzie przewożony z magazynu bezpośrednio do klienta, natomiast tiry będą dostarczać go od fabryki do magazynu. Efekt ten nie powinien jednak wpłynąć zbyt mocno na rozwój tradycyjnego transportu i logistyki, dla których ostatecznymi odbiorcami są sklepy stacjonarne – liczba ludzi na świecie rośnie, rośnie więc również liczba sklepów, rozwój handlu w internecie wydaje się hamować ten efekt w niewielkim stopniu, przeciwnie – wydaje się on stopniowo nabierać tempa.

Redakcja poleca: Telewizja i Multimedia – Elektromaniacy i Elektronika – Epasjonaci

Dzięki firmom transportowym i logistycznym możemy między innymi kupować produkty z innych krajów, lub zjeść w Warszawie czy Krakowie świeżą rybę z Gdańska. Dlatego ich roli na pewno nie można nie doceniać.