światło

Przegląd stanu technicznego pojazdu

Każdy pojazd dopuszczony do ruchu drogowego musi co roku zostać poddany badaniu stanu technicznego. Niezależnie czy mamy do czynienia z samochodem, motocyklem, ciężarówką, autobusem czy nawet ciągnikiem, bez ważnego, potocznie zwanego, przeglądu nie powinien on być w ogóle używany.

Stacje kontroli pojazdów

Na każdej stacji kontroli pojazdów można dokonać badania stanu technicznego pojazdu. W niektórych punktach trzeba się wcześniej umówić na badanie, a są miejsca gdzie możemy przyjechać z ulicy, odstać swoje w kolejce i wykonać kontrolę naszego samochodu, motocykla itp. W zależności od rodzaju pojazdu cena takiego badania jest inna. Im większy pojazd z tym większą opłatą należy się liczyć. Ważne jest, że takie opłaty są ustalone już odgórnie, nie musimy więc szukać stacji, w której takie badanie będziemy mogli wykonać taniej. Taryfikator wszędzie musi być taki sam. Również zakres badania został uregulowany przepisami, także nie ma możliwości aby na jednej stacji skontrolowano jakieś podzespoły a w drugiej inne. Ma to na celu taką kontrolę pojazdów, aby nie stwarzały one zagrożenia na drodze zarówno dla siebie jak i innych uczestników ruchu drogowego. Kontroli poddawane są takie podzespoły, które w przypadku uszkodzenia mogą stwarzać największe niebezpieczeństwo. Chodzi tu o bezpieczeństwo zarówno uczestników ruchu jak i środowisko naturalne. Bardzo często zdarza się, że to czego nie widzimy może mieć wpływ na nasze zdrowie. Istnieją sytuacje, kiedy spod samochodu coś wycieka, a my albo tego nie widzimy nawet, albo nie przywiązujemy do tego specjalnej wagi. Udając się na badanie stanu technicznego mamy gwarancję, że nasz samochód zostanie przejrzany od góry do dołu, i wszelkie nieprawidłowości zostaną wykryte. Sami nie mamy możliwości sprawdzić samochodu na specjalnym podnośniku, aby podejrzeć jego stan od spodu. Dlatego tak ważne jest poddanie się badaniu co roku, aby uniknąć tragedii. Przepisy dotyczące badania są bardzo rygorystyczne, i nawet brak światełka podświetlenia tablicy rejestracyjnej może stanowić uwagę i konieczność naprawy w jak najszybszym czasie.

kokpit

Jak nie zapomnieć o badaniu?

Ponieważ badanie stanu technicznego pojazdu wykonuje się co roku, jest to dosyć spory kawał czasu, i może się zdarzyć sytuacja kiedy kierowca zapomni o tym, że już minął określony termin. Toruń jest miejscem, gdzie jest wiele stacji diagnostycznych. Ciężko jest sobie zapisać taką informację w kalendarzu, gdyż rzadko kiedy mamy do dyspozycji kalendarz, który zawierałby tyle dat do przodu. Również przypomnienie w telefonie jest ryzykowne, gdyż często zmieniamy telefony, a w związku z tym tracimy takie informacje jak przypomnienia. Większość stacji kontroli pojazdów oferuje możliwość przypomnienia sms-em lub telefonicznie o zbliżającym się terminie badania technicznego. Dzięki bazom danych dotyczących swoich klientów i programom przetwarzającym te informacje to komputery pamiętają za nas o tej ważnej dacie. Warto wiec pozostawić swój numer telefonu aby nie zaprzątać sobie głowy terminem kolejnego badania technicznego pojazdu.