motor

Różne odmiany zawodów motocrossowych – Supermoto

Motocross jest coraz bardziej popularny w kręgach sportów motorowych i nie tylko. A jednym z ciekawszych jego, nowocześniejszych wcieleń jest seria Supermoto. Czym jest i jak wiele emocji kibicom i zawodnikom daje?

Supermoto

Nowoczesne Supermoto to skrzyżowanie motocrossu i wyścigów samochodowych. Maszyny Supermoto oparte są na motocyklach dla motocrossu lub enduro z pewnymi modyfikacjami dopasowującymi je do zawodów Supermoto. Kategorie zaczynają się od 85 cm³, ponadto mamy także 125 cm3 i 250 cm³ aż dochodzimy do pojemności 750 cm³.

Wyścigi w tej poddyscyplinie motocrossu odbywają się zwykle na torze drogowym lub torach gokartowych z liniowym off-roadem. Większość torów Supermoto zawiera od 50 do 75% asfaltu, podczas gdy reszta to części terenowe. Zwykle jest to powierzchnia gliny i na całym torze zawodnicy mogą spotkać przeszkody motocrossowe, takie jak zjeżdżalnie wodne w zakrętach i skocznie. Ten rodzaj toru może być prezentowany na praktycznie każdej większej powierzchni asfaltowej z gliną. Dlatego zawody Supermoto są często organizowane na obszarach miejskich, przy udziale zamkniętych ulic miejskich lub parkingów.

niebo

Historia

Wyścigi Supermoto powstały w USA w latach 80. XX wieku jako pole do opisu dla specjalistów z różnych dyscyplin (wyścigi drogowe, motocross, żużel), aby wyłonić najlepszego zawodnika z najlepszych. Już w latach 90. sport ten rozprzestrzenił się w Europie. Z wielkim sukcesem z resztą, bo ta nowa dyscyplina została szybko spopularyzowana na Starym Kontynencie, zwłaszcza we Francji, gdzie wyścigi zostały natychmiast zorganizowane. Te następnie rozprzestrzeniły się na inne kraje, takie jak Belgia, Niemcy i Szwajcaria.

W Europie wschodniej, a konkretnie w Czechach, pierwszy wyścig Supermoto odbył się na torze Písek w 1999 r. Europejska Federacja Motocykli (UEM) została założona w 1998 roku i zorganizowała pierwsze Mistrzostwa Europy w tym samym roku. Pierwszy sezon Mistrzostw Świata odbył się w 2002 r.

Na terenie Europy jest dziś wiele tras, służących do jazdy na trasie Supermoto. Dzięki temu zwody odbywają się regularnie i przyciągają coraz więcej osób. Trasy są zróżnicowane pod względem różnych powierzchni. Mamy tu do czynienia między innymi z klasyczną wersją wyścigów na asfalcie (co najmniej 60%) oraz resztę nieutwardzonej (naturalnej) nawierzchni (co najmniej 20%).

motor

Ciekawostka

W przypadku Supermoto o sukcesie w zawodach decydują umiejętności uniwersalne. Zawodnicy muszą bowiem wykazać się z jednej strony znajomością rzemiosła zwykłych motocykli szosowych, z drugiej jednak są zmuszeni do umiejętnego pokonywania torów przeszkód rodem z motocrossu. Dlatego zawody Supermoto często nazywane są tym najważniejszymi, zrzeszającymi najbardziej wyjątkowych i zdolnych kierowców z całego świata.

Choć niewątpliwie motocross jest coraz bardziej popularny, to pojawienie się takich dyscyplin czy poddyscyplin w jego ramach jak choćby Supermoto sprawia, że coraz więcej zwolenników „brudnej jazdy” znajduje tu coś dla siebie. Wyścigi łączone – asfaltowe i terenowe – mają w sobie wiele widowiskowości i sprawiają, że wszystko staje się możliwe. https://fox.sklep.pl/